Bu program, çocuğunuzun duygusal ihtiyaçlarını belirleyip, davranışlarının nedenlerini anlamanıza, bu sayede hem kendinize, hem ailenize, hem de çocuklarınıza yardımcı olacak bir eğitim programıdır.

Psikolojik Danışman ve Eğitmen Özge Tecelli soruyor:

 – Çocuğunuzun yüzünü gözünüzün önüne getirin ve şu soruyu sorun lütfen kendinize; “Onlar için en çok ne istiyorum? Gerçekten, onlar için en çok ne olsun istiyorum?” ve devam ediyor:  

Bir çoğunuzun yanıtlarını duyar gibiyim: İyi bir okul hayatı olsun, geçerli bir meslek sahibi olsun, terbiyeli çocuk olsun, gerçek aşkı bulsun, benden daha iyi bir hayatı olsun… Ya da, çok derinlere dalmadığınız günlerde: Odasını toplasın, sınavından iyi not alsın, zamanında yatsın, sözümden dışarı çıkmasın…

 Ama sorunun üzerinden yavaş yavaş, sözcük sözcük geçerek okuduğunuzda ve düşündüğünüzde, kalbinizden geçen yanıtı da duyar gibiyim:

MUTLU OLSUN.

Anne baba olarak çocuklarımızın mutluluğundaki payımız sadece onlara sevgimizi vermek midir sizce? Çocukluğun mucizevi dünyasında, anahtarımız ne olmalı? 

Yanıtım: “Cesaretlendirme”.

Cesaretlendirme bir anne babalık sanatıdır ve öğrenilebilir. Aslında çocuklarımız için kalbimizdeki arzumuzu yerine getirmeye yardımcı en büyük anahtarımızdır. Seninle gurur duyuyorum mesajını vermek yerine, kendinle gurur duymalısın mesajını verebilmektir. Cesaretlendiren anne babalar olmak, çocuklarımıza özgüven kazandırır, sorumluluk kazandırır, umut aşılar, vicdan sahibi olma ve muhakeme etme gücü kazandırır. Onlara hata yapabilmenin esnekliğini ve bu sayede yeniden harekete geçebilmeyi sağlar. Tıpkı yürümeye başladıkları zaman, düşseler bile, yılmadan neşeyle tekrar ayağa kalktıkları gibi..


Modül 1: ÇOCUKLARIMIZI ANLAMAK

Bu modülde amaç, anne babalara çocuklarının davranışlarının nedenlerini keşfetmeleri ve anlamaları için yeni bir yol göstermek ve onların sorumluluk sahibi, özgüvenli, üretken olabilmeleri, hayatın zorluklarıyla başa çıkmayı öğrenebilmeleri için birtakım yararlı teknikleri aktarmaktır.

Oturumlar:

1. Çocuklar ne ister? Duygusal ihtiyaçları nelerdir?

2. İstenmeyen davranışlarının nedenleri nelerdir?

3. İşin özü: Cesaretlendirme

4. Disiplin ama heveslerini kırmadan

5. Öğrendiklerimizi uygulamak

6. Aile toplantılarıyla çocuğumuzu hayata hazırlamak


Modül 2: BİRLİKTE YARATILAN MUCİZE
(Aile Toplantıları)

Çocuklarımızın sorumluluk sahibi, kendilerini ve çevrelerini umursayan bireyler olarak yetişmeleri bazı sosyal becerileri edinerek mümkün olmaktadır. 

Bu becerilerin aile içinde başlaması çok önemlidir. Çünkü o zaman hem kendilerini yeterli, önemsenen bireyler gibi ve ait hissedecekler, hem de bu becerileri nasıl kullanacaklarının canlı örneğini yaşayıp ileride hayatlarına dahil edeceklerdir. Bu rehber niteliğindeki modül, anne babaların sorun çözmelerinde en büyük yardımcıları olacaktır. 

Oturumlar; 

1. 4 temel duygusal ihtiyaç

2. 4 temel beceri

3. Aile Hedefleri: haklar ve sorumluluklar

4. Sorun çözmek için bir ajanda oluşturmak

5. Aile Toplantılarında sorunların çözümü

6. Öğrendiklerimiz uygulamak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.