Evlilik ve Evlilik Öncesi Psikolojik Danışma

İlişkilerde mutluluk eşlerin birbirlerine ne şekilde yardım etmeleri gerektiğini anladıklarında ve bunu kendi yaratıcı yönleriyle gösterdiklerinde ortaya çıkar.

İlişki sadece tek bir tarafın sahip olduğu bir şey değildir. İlişki denilen şey; iki tarafa da aittir. Her iki tarafın da bu ilişkide ortak amaçları vardır. Hiçbir ilişki devam etmesin diye kurulmaz.  Evliliklerde ve beraberliklerde temel amaç; o ilişkiyi yaşatmaktır.  Püf noktası ise; herkesin, karşısındaki eşi için ilişkiye sağladığı katkının önemini anlaması ve bu bilinç içinde davranmasıdır.

Sağlıklı bir çift ilişkisinde de,  gereken temel duygusal ihtiyaçlar şunlardır:

1. O ilişkiye ait olma duygusu
2. O ilişkide yeterli olma duygusu
3. O ilişkide önemli olma duygusu
4. O ilişkide cesur olma duygusu

Her bir çift güçlü bir bağlanma ile o ilişkiye ait olmayı ister. Her biri, bir diğer çift tarafından yetenek ve becerilerinin fark edilmesini ister. Her biri, diğer çiftten kendi gücünü ve becerilerini anlaması için çaba harcamasını ister. 

Ama yakın ilişkilerde her bir çift için en önemli olan; karşınızdakinin sizi, yeri doldurulamayacak biriymiş gibi hissetmesidir. Eşlerin ilişkilerine güven duyduklarını ve bu ilişkide kendilerine özgü, tek olduklarını hissetmeleri gerekiyor.

Evlilik ve çift terapisinde;  öncelikle, eşlerden ilişkide yaşadıkları sorunu birbirlerini suçlamadan ve yargılamadan anlatmalarını istiyorum.

Adler Terapisti olarak her bir çiftin kendilerine özgü tutum ve davranışlarını bulmak için yaşam tarzı analizi yapıyorum.

Bu teknik sayesinde:

  • Eşlerin güçlü yanlarını bulmada, yukarıda söz ettiğim 4 tane temel duygusal ihtiyaca ulaşmak için doğuştan sahip oldukları yaratıcı güçlerini keşfetmelerine ve
  • Yine bu güçleri sayesinde geliştirdikleri stratejileri bulmalarına yardımcı oluyorum.
  • Bunun sonucunda da, yaşadıkları sorunu çözmek üzere, bu taktiklerden hangisini kullanacaklarını bulmak için rehberlik ediyorum.

 

   
 
Demirler Plaza, Mustafa Kemal Mah. 2140.Sk. No:18/7 Çankaya/Ankara • Telefon: 0312 440 66 63 • Faks: 0312 440 66 63

• E-mail: info@agregadanismanlik.com
  

Web Tasarım: AdaNET