Koçluk Nedir?

Herkesin kendine ait bir dünyası vardır, çünkü her insan için gördüğü, farkettiği ve kabul ettiği dünya biriciktir. O yüzden belki de yerkürenin içinde 7 milyar farklı dünya var demek çok da yanlış olmaz. Elbette farklılıklar var, ama bir de çarpıcı nokta var ki, bu 7 milyar dünyaya sahip 7 milyar insanı düşününce, aslında hepsinin içinde en derinde ulaşmak istediği ve belki de iki elin parmaklarını geçmeyecek aynı temel hedef ve değerler var– mutluluk, takdir edilmek, değerli hissetmek, sevgi, kabul edilmek, güvende hissetmek, başarmak, bunların bir sürü değişen değer kelimesi eklenebilir.

Koçluk genel anlamda bakıldığında, bireylerin kişisel ve farklı dünyalarındaki farklılıkları göz önünde bulundurarak, sahip oldukları temel değerler çerçevesinde, hayatlarının her alanında ulaşmak istedikleri hedeflere ulaşmak üzere çıktıkları yolculukta onların yanlarında yürümektir. Koçluk yol gösterici olmaktan ziyade, karanlık olduğunda ışık yakmak, kapılar kapalı hissedildiğinde farklı çıkış kapıları olduğunu farkettirmek, bireysel dünyaların dışına seyahat ederek varolan duruma dışardan bakılmasını sağlamak ve yüzünü geleceğe ve gelişime ve daha iyiye doğru dönmek konularında koçluk alanlara destek olmaktır. Bu desteği sağlarken Koç, bol bol soru sorar, koçluk sistematiği çerçevesinde tanımlanmış olan yöntemlerden yararlanır, ama en önemlisi insan beyninin kapasitesinin mümkün olan en yüksek farkındalıkla kullanılmasını desteklemeye çalışır. 

Farklı koçluk sistematikleri bulunmaktadır. Bizim izlediğimiz koçluk sistematiği Erickson Koçluk Prensipleri çerçevesinde yapılandırılmaktadır. Erickson koçluk sistematiğinin dayandığı 5 temel prensip vardır, bu prensipler insan yaşamının her alanında akılda tutulması ve kullanılması oldukça etkili olan prensiplerdir.

  • Her insan tam ve bütündür.
  • Her insan ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara sahiptir.
  • Her insan o an için bildiğinin en iyisini seçer.
  • Her davranışın altında pozitif bir değer vardır.
  • Değişim kaçınılmazdır.

Kurumumuzda koçluk ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) etik kuralları (uluslararası koçluk federasyonu etik kurallarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz))  doğrultusunda yürütülmektedir.

 

 

   
 
Demirler Plaza, Mustafa Kemal Mah. 2140.Sk. No:18/7 Çankaya/Ankara • Telefon: 0312 440 66 63 • Faks: 0312 440 66 63

• E-mail: info@agregadanismanlik.com
  

Web Tasarım: AdaNET